عزت نفس چیست و 8 راز فوق العاده برای افزایش عزت نفس

بعد از نوشتن مقاله اعتماد به نفس تصمیم گرفتم، مقاله ای در زمینه عزت نفس (Self-esteem) بنویسم. عزت نفس یا حرمت نفس تعاریف زیادی دارد، اما در این مقاله سعی کردیم تعریف جامع و ساده‌ای داشته باشیم.و مواردی که با عزت نفس در ارتباط است را خواهیم گفت، که بتوانید زندگی خود را کمی بهبود ببخشید. مهم‌ترین چیزی که ما در این دنیا می‌خواهیم، چیزی نیست جز حس ارزشمندی و مهم بودن. عزت نفس رابطه مستقیمی با ارزشمندی دارد. اگر آماده هستید شروع کنیم…

عزت نفس چیست؟

به صورت کلی است عزت نفس یعنی من ارزشمند هستم، همین‌طور دیگران هم ارزشمند هستند. اگر باور دارید، که ارزشمند هستید، و لایق بهترین ها هستید، به شما تبریک می‌گویم، شما عزت نفس دارید. افرادی هستند جایگاه شغلی و تحصیلی بالایی دارند، اما خود را لایق آن جایگاه نمی‌دانند، و اضطراب دارند و مدام در حال خودخوری هستند. هنگامی که حرف ترفیع درجه برای آن‌ها زده می شود، آن‌ها می‌گویند همین‌جا هم از سر ما زیاد است. این چه باوری است که این بلا را سر خیلی از ما آورده است. اگر عزت نفس داشته باشیم، قطعاً در حال رشد خواهیم بود.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

عزت نفس را می‌توان پدر اعتماد به‌ نفس دانست. یعنی بعید است کسی عزت‌نفس داشته باشد، ولی اعتماد به نفس نه. اما برعکس این مورد صدق می‌کند. یعنی ممکن است فردی اعتماد به نفس داشته باشد ولی عزت‌نفس نه. پس قطعاً بهتر است، کمی وقت بیشتری برای عزت‌نفس خود خرج کنیم. به‌صورت خلاصه اعتماد به نفس یعنی من می‌توانم به‌خوبی فلان کار را انجام دهم. و عزت‌نفس یعنی من آن‌قدر ارزشمند هستم، که فلان کار را، حتی اگر خراب کنم انجام دهم.

1. مسئولیت پذیری:

همان‌طور که در مقاله اعتماد به نفس گفتیم، مسئولیت پذیری، تصمیم گیری و استقلال در زندگی بسیار مهم است.ما باید مسئولیت انتخاب‌های زندگی خود را بر عهده بگیریم. حتی اگر شکست بخوریم، باید از آن درس بگیریم، و بگوییم من اشتباه کردم و مسئولیتش را می‌پذیرم. اگر عزت‌نفس را یک سطل در نظر بگیریم،هر انتخابی که برای ما گرفته می‌شود، کمی از عزت نفس ما کم می‌شود. اما هر انتخاب و تصمیم گیری که خودمان می‌گیریم، کمی به عزت‌نفس ما اضافه می‌شود.

2. ارتباط مؤثر:

ارتباط مؤثر یعنی رفتار خوب با دیگران. کسانی که به بدرفتار کردن خود با دیگران افتخار می‌کنند، عزت نفس به‌شدت پایینی دارند. اما کسانی که برخورد فوق‌العاده خوبی با دیگران دارند، دارای عزت نفس بالا هستند. سعی کنید با همه خوب باشید، و به همه خوبی کنید حتی اگر یک‌طرفه باشد. ما باید خوبی کنیم تا حال خودمان خوب شود و عزت‌نفسمان را افزایش دهیم.

3. حسن جویی و عزت نفس:

برای افزایش عزت نفس باید تمرکز خود را بگذاریم روی خوبی‌های اطرافمان. بهترین شکرگزاری دیدن خوبی‌ها و به زبان آوردن آن است.سعی کنید خوبی‌های اطرافیان و عزیزانتان را به زبان آورید، و به آن‌ها یادآوری کنید که چقدر خوب هستند. به قول آنتونی رابینز مربی موفقیت، اگر افراد را به خاطر رفتار بدشان سرزنش می‌کنی، باید به خاطر رفتار خوبشان هم آن‌ها را سرزنش کنی. شما با تعریف کردن از عزیزانتان کوچک نمی‌شوید، بلکه نزد آن‌ها بزرگ و عزیزتر هم خواهید شد. نترسید و اقدام کنید

4. شجاعت و عزت‌نفس:

شجاعت به معنای نترس بودن نیست،یعنی باوجود داشتن ترس های زیاد بازهم دست به اقدام بزنیم. حرف‌های خود را لیست کنید، تاجایی که می‌توانید، به آن‌ها حمله کنید و آن‌ها را از بین ببرید. هرچقدر دایره امن شما بزرگ‌تر شود، اعتماد به نفس و عزت نفس شما هم افزایش پیدا می‌کند.

5. خودشناسی و عزت‌نفس:

همه ما انسان‌ها دارای ضعف و عیب‌های متعدد هستیم، افرادی که عزت‌نفس بالایی دارند، مدام در حال رشد و بهبود خود هستند.با خودشناسی ضعف‌های شخصیتی و رفتاری خود را پیدا می‌کنیم. و بهتر می‌توانیم آن‌ها را حل کنیم. هرچه نقاط ضعف ما کمتر شود، عزت‌نفس ما هم افزایش پیدا خواهد کرد.

6. هوش هیجانی و عزت نفس:

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، بهتر می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند. و تصمیمات عاقلانه‌ای در شرایط مختلف می‌گیرد. نمی‌گذارند احساسات آن‌ها بر منطق آن‌ها غلبه کند. آن‌ها در کنترل خشم استاد هستند، و طبیعتاً حس بهتری نسبت به بقیه دارند

7. ارزش های فردی را جدی بگیرید:

همه انسان‌ها دارای مجموعه‌ای از ارزش‌ها فردی هستند، مثل شجاعت، آرامش، خیرخواهی و صدها مورد دیگر. هرچقدر ما از ارزش‌های فردی خود محافظت کنیم، عزت نفس بیشتری هم خواهیم داشت.با انجام تستهای ارزش فردی، می‌توانید ارزش‌های زندگی خود را پیدا کنید.از این به بعد انتخاب‌ها و تصمیم گیری های خود را، بر اساس ارزش‌های فردی خود به سرانجام رسانید.

8. پذیرش خود و عزت‌نفس:

نکات منفی و نقص‌های خود را بنویسید. خیلی از آن‌ها را نمی‌توان حل کرد، ولی می‌توان پذیرفت. حتی می‌توانید در جمع‌ها در مورد ضعف‌های خود صحبت کنید.ما برای افزایش عزت نفس باید خود را خود را با همین ایرادها دوست داشته باشیم.

امیدوارم از خواندن این مقاله بهره کافی را برده باشید. در آینده در مورد هرکدام از این اجزا، بیشتر صحبت خواهیم کرد. هوای عزت‌نفس خود را داشته باشید، و برای رشد آن از همین امروز اقدام کنید. عزت‌نفس تأثیر مستقیمی روی تمام اجزای زندگی دارد. پس حتماً آن را جدی بگیرید.
شاد، موفق و ثروتمند باشید
محمد مهدی کهنمویی مربی بهبود فردی و ذهنیت

مقاله‌هایی که پیشنهاد می‌شود بخوانید:

 

درباره‌ی محمدمهدی کهنمویی

محمدمهدی کهنمویی

همچنین ببینید

تمرکز

چگونه با قدرت تمرکز سریعتر به رویاهای خود برسیم؟

تمرکز (Focus) چیست که اکثر افراد موفق، موفقیت را جدا از آن نمی دانند. تصور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code