اعتماد به نفس خود را با این 9 راه دگرگون کنید

تصور کنید برای صدها نفر در حال سخنرانی هستید، از چیزی خجالت نمی‌کشید و آن کار را می‌کنید که درست است همین‌طور دوست دارید. دیگر از اتفاقات ناگهانی نمی‌ترسید و می‌شود گفت برای خودتان زندگی می‌کنید. توصیف این موضوع واقعاً لذت‌بخش است. اما خبر بدی برای شما دارم، شما در همین‌جایی که هستید خواهید ماند و اعتماد به نفس (Self Confidence) شما رشد نمی‌کند. ناامید نشوید یک راه وجود دارد و آن هم بهای اعتماد به نفس است. شما باید بهای تغییر را بپردازید وارد مرحله جدید در زندگی شوید. چالش‌های زیادی را پیش رو خواهید داشت. آیا حاضرید این بها را بپردازید؟ اگرنه، این مقاله را پیشنهاد می‌کنم ببندید، چون هیچ فایده‌ای برای شما ندارد و فقط وقت شما رو گرفته است. پس از خواندن این مقاله و انجام تمرینات گفته شده و تکرار تمرینات، خواهید دید چقدر نسبت به‌گذشته رشد خوبی کرده‌اید

 اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یک باور از جنس من می‌توانم است. هر وقت شما بدون نگرانی،گفتید: من می‌توانم این کار را انجام دهم، یعنی شما در آن کار اعتماد به نفس دارید. اعتماد به نفس چیزی نیست که به شما هدیه دهند یا بخواهید شما آن را بخرید،بلکه باید با تغییر باورهای خود اعتماد به نفس را افزایش دهید. شما در مورد خود چگونه فکر می‌کنید؟ چه باورهایی دارید؟ از شما می‌خواهم همین‌الان یک قلم و کاغذ برداشته و بنویسید چه نمی‌توانم هایی دارید. مثلاً من نمی‌توانم در جمع‌های غریبه سخنرانی کنم یا من نمی‌توانم به درخواست‌های نامعقول نه بگویم. از نوشتن نترسید و تا می‌توانید بنویسید. چراکه این موارد می‌تواند شمارا با ضعف‌ها و باورهای محدودکننده خود آشنا کند.

1. مسئولیت‌پذیری

اگر از من بپرسند بهترین راه برای افزایش اعتمادبه‌نفس چیست؟ قطعاً خواهم گفت مسئولیت‌پذیری. شما وقتی مالک زندگی خود باشید و به‌قول‌معروف به استقلال برسید، اعتماد به نفس شما چند پله رشد خواهد کرد. استقلال یعنی تصمیم‌گیری و پذیرفتن مسئولیت انتخابات خود. روی کاغذ بنویسید در چه جاهایی استقلال ندارید. چه کسانی برای شما تعیین و تکلیف می‌کنند مسئولیت‌های انتخابات شمارا برعهده‌گرفته است. این افراد می‌توانند پدر یا مادر شما باشند یا یک دوست صمیمی. سعی کنید از این به بعد تصمیمات خود را خودتان بگیرید تا اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند. اگر می‌ترسید از انتخابات کوچک شروع کنید مثلاً خرید لباس یا وسایل شخصی، رفتن یا نرفتن به یک مکان خاص. مطمئن باشید به‌مرور صاحب کل زندگی خود خواهید شد. و احساس آزادی و اعتماد به نفس خواهید کرد.

2. تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت

همه ما ضعف‌هایی داریم، خیلی از این ضعف‌ها قابل حل و تقویت می‌باشد. اگر فکر می‌کنید نقطه‌ضعفی دارید که باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده است، آن را بنویسید و مقابل آن اقداماتی که باعث تقویت آن می‌شود را هم اضافه کنید. از قدم‌های کوچک استفاده کنید مثلاً اگر اضافه‌وزن دارید و این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده، از همین امروز شروع کنید، برای کاهش وزن اقدام کنید به‌عنوان‌مثال نرمش صبحگاهی، ورزش، رفتن به استخر، پیاده‌روی، کوهنوردی مواردی که باعث بهبود این مسئله می‌شود را نوشته و تبدیل به اقدام کنید. یا مثلاً اگر فن بیان خوبی ندارید، در یک کلاس فن بیان و سخنرانی شرکت کرده و این نقطه‌ضعف را هم رفع کنید. مطمئن باشید از تغییر و پیشرفت لذت خواهید برد و اعتماد به نفس را حس خواهید کرد.

3. به ترس های خود حمله کنید

بی‌شک بهترین راه‌ حل کردن ترس ها و افزایش شجاعت، رفتن در دل ترس هاست. ترس‌هایتان را آن‌قدر کوچک که به‌راحتی بتوانید اقدام کنید. به‌عنوان‌مثال اگر از سخنرانی در جمع می‌ترسید، آن را آن‌قدر کوچک کنید که راحت شود، مثلاً با از عزیزترین افراد خود شروع کنید. سعی کنید بهتر از قبل با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. بعد از مدتی برای دو نفر از آن‌ها سخنرانی کنید و همین‌طور به‌مرور بیشتر.بعد از مدتی که رشد خوبی کردی و توانست برای چندین نفر از عزیزان خود به‌خوبی سخنرانی کنید، حالا نوبت می‌رسد به‌همکلاسی‌ها یا همکاران که آن‌ها را می‌شناسید و باز تکرار و تکرار و تکرار. حال نوبت به افراد غریبه و کسانی می‌رسد که ما آن‌ها را نمی‌شناسیم. اگر مراحل را به‌خوبی انجام داده باشیم این کار برای ما خیلی ساده‌تر می‌شود. هرچقدر می‌گذرد و تعداد افراد بیشتر شود، اعتماد‌به‌نفس شما هم افزایش پیدا می‌کند.

4. رها کردن یک سری چیزها

در زندگی هر کس مواردی وجود دارد که نمی‌تواند آن‌ها را حل کند یا با آن‌ها کنار بیاید، تنها راه رها کردن است. اگر دوستانی دارید که مدام شمارا مسخره کرده، حال شمارا بد می‌کنند و باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده‌اند و قصد ندارند تغییری در رفتار خود ایجاد کنند، بی‌شک باید آن‌ها را از زندگی خود حذف کنید. موارد دیگری هم وجود دارد مثل محل کار، یا محل سکونت که هیچ راهی برای حل آن وجود ندارد. نترسید شما با رها کردن آن‌ها، لطف بسیار زیادی در حق خود کرده‌اید و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش داده‌اید.

5. پذیرفتن خود و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یک باور درونی است، هرچقدر خود را بیشتر دوست داشته باشیم، عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتری هم خواهیم داشت. دوست داشتن یعنی پذیرفتن خود. یعنی خود را با هر بدی، ضعف، ناتوانی و زشتی پذیرفتن. برای اینکه دیگران ما را بپذیرند و دوست داشته باشند، باید ابتدا خودمان خود را دوست داشته باشیم. هرروز مقابل آینه بایستید و ویژگی‌های مثبت خود را بازگو کنید. همین‌طور بگویید من خودم را بی‌دلیل دوست دارم. و این جمله را هرروز تکرار کنید.

6. تجسم خلاق و اعتماد به نفس

یکی از بهترین تمرینات افزایش اعتماد به نفس و شهامت تجسم خلاق است. ذهن ما فرق تجسم و واقعیت را نمی‌داند. ما روزانه دو زمان طلایی داریم. بیست دقیقه قبل از خواب و بیست دقیقه بعد از خواب. سعی کنید از این زمان طلایی استفاده کنید و چیزهایی که به شما اعتماد‌به‌نفس می‌دهد یا ترس‌هایتان را تصویرسازی کنید. همه‌چیز را با دقت ببینید مثلاً برای ترس از سخنرانی، یک سالن بزرگ سخنرانی را تصور کنید، افراد زیادی وجود دارند، خود را به‌خوبی تجسم کنید، چه لباسی بر تن دارید، رنگ‌ها را به‌خوبی ببینید، صداها را به‌خوبی بشنوید، حاضرین را ببینید. به چشمان آن‌ها نگاه کنید.از حواس پنج‌گانه خود استفاده کنید و در ذهنتان یک رویا را تبدیل به واقعیت کنید. آنتونی رابینز کی از بزرگ‌ترین سخنرانان دنیا و دیگر افراد بزرگ ،توانایی و قدرت خود را مدیون تجسم خلاق خود می‌دانند.

7. پیدا کردن رسالت فردی

اگر دقت کرده باشید افرادی که درزمینهٔ ی رسالت فردی خود فعالیت می‌کنند، اعتماد به نفس بالایی دارند. آن‌ها فقط به رسالت خود فکر می‌کنند، عواملی که باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس است. آن‌ها به حرف مردم توجه زیادی ندارند و کاری که درست است را انجام می‌دهند.

8. بیشتر شناختن خود

هرچقدر شما خود را بیشتر بشناسید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. می‌دانید از چه چیزی می‌ترسید، چه چیزی شمارا عصبانی می‌کند، چه ضعف‌هایی دارید. مجموعه این اطلاعات به شما کمک بزرگ خواهد کرد. تست‌های شخصیت شناسی وجود دارد که کار را برای شما راحت‌تر خواهد کرد.

9. روی زبان بدن کار کنید

علم ان ال پی میگویند، افکار و احساسات ما روی زبان بدن ما تأثیر مستقیم می‌گذارد، همین‌طور برعکس بدن ما هم روی احساسات ما تأثیر می‌گذارد. یعنی با تغییر زبان بدن خود احساساتمان را تغییر می‌دهیم. اگر افسرده هستید طبیعتاً شانه‌هایی افتاده دارید و صورتی آشفته با تغییر این حالات و صاف ایستادن و لبخند کمی احساسات خود را بهبود می‌بخشید. ورزش را جدی بگیرید، چراکه احساس قدرت و نشاط به شما خواهد داد.

امیدوارم که تمرینات را جدی گرفته و بهای موفقیت را بپردازید.
قدم‌های کوچک و پیوسته باعث دستاوردهای بزرگ می‌شود
موفق و پیروز باشید

محمد مهدی کهنمویی مربی بهبود فردی و ذهنیت

مقاله‌هایی که پیشنهاد می‌شود بخوانید:

 

درباره‌ی محمدمهدی کهنمویی

محمدمهدی کهنمویی

همچنین ببینید

تمرکز

چگونه با قدرت تمرکز سریعتر به رویاهای خود برسیم؟

تمرکز (Focus) چیست که اکثر افراد موفق، موفقیت را جدا از آن نمی دانند. تصور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code