چگونه شاد باشیم؟

شاد بودن چیست؟

چند روز پیش یکی از دوستانم از من پرسید، “چگونه همیشه شاد باشم؟ چرا بعضی‌ها باوجود مشکلات فراوان در زندگی‌شان همیشه لبخند روی لبانشان است، چرا من این‌گونه نیستم” این سؤال اولین باری نبود که از من پرسیده شده بود و چون این موضوع دغدغه خیلی‌ها است، تصمیم گرفتم مقاله‌ای در این زمینه برای دوستان عزیزم قرار بدهم. اما قبل از شروع و گفتن راهکارها، لازم دانستم در مورد شاد بودن چند نکته کوتاه را ذکر کنم. دوستان عزیزم همه ما انسانیم و یک انسان سالم همه احساسات را در زندگی خود تجربه می کند، احساساتی همچون غم و ناراحتی، ترس، اضطراب، غرور، و غیره و شادی یک بخشی از این احساسات است، من از شما می خواهم کمی توجه بیشتری روی احساساتتان داشته باشید و باید بپذیرید این احساس در این لحظه قسمتی از زندگی من است، و هر ریشه و دلیل ایجاد هر احساس از چیست، مثلاً ممکن است یک فرد قبل از حضور در یک جمعی که آن‌ها را نمی‌شناسد اضطراب بگیرد یا فرد دیگری باکار کردن در محل کاری که هیچ علاقه‌ای به آن محیط و کار ندارد حسش بد شود. این خودآگاهی به ما خیلی کمک خواهد کرد، هر زمان که احساس بدی داشتید از خود این سؤال را بپرسید، علت این احساس ناراحتی من از چیست؟ اگر این احساس ناراحتی در اکثر شرایط یک دلیل ثابت داشت، باید راهکار جدی بی اندیشیم (در آینده مقاله‌ای در سایت با موضوع حل مسائل در سایت خواهد قرار گرفت)
همینطورلطفا فیلم یک دقیقه‌ای زیر ببینید تا منظورم را بهتر متوجه شوید…

 

شاد بودن و رابطه مستقیم آن با علایق ما

شاید این موضوع ساده به نظر برسد ولی شاد بودن با علایق ما واقعاً در ارتباط است. اگر ما در مسیری که دوست داریم قرارگرفته باشیم، شاید کمتر چیزی بتواند ما را ناراحت کند، همین‌طور در مقابل سختی‌ها مقاومت بیشتری خواهیم داشت. خود من از جملات کلیشه‌ای چندان خوشم نمی‌آید، ولی این جمله کلیشه‌ای را برای یکبارهم که شده جدی بگیرید. جمله “اگر می‌خواهی موفق شوی کاری که علاقه داری رو انجام بده” این جمله را از افراد موفق زیادی مثل استیو جابز، کریستین رونالدو، آرنولد شوارتزینگر شنیده ایم. ولی کمتر کسی است که در این مسیر لذت‌بخش قرار دارد. افراد زیادی داریم که سر پرستیژ و چشم تو هم چشمی رشته‌ای را انتخاب می‌کنند که علاقه ندارند، پس از سال‌ها تلاش و گرفتن مدرک به دنبال شغلی پردرآمد و نامرتبط با رشته و علاقه خود می‌گردند و سال‌ها به این روند ادامه می‌دهند و هرروزشان مثل دیروزشان است و جز ارتقاء شغلی و درآمد چیز دیگری نصیبشان نمی‌شود.

هیچ‌وقت دیر نیست

دوستان عزیز از شما می‌خواهم اگر احساس می‌کنید در مسیری که علاقه دارید نیستید، با هر مشکل و مشغله‌ای که دارید، کمی فکر کنید و به دنبال یک راهی باشید که شمارا به مسیری که دوست دارید هدایت کند

چگونه شاد باشیم؟

این راهکارها روی اکثر افراد تأثیر مثبتی می‌گذارد ولی باز باید شما ببینید چه‌کارهایی به شما حس خوب می‌دهد و آن‌ها را یادداشت کنید و هر وقت نیاز داشتید از آن‌ها استفاده کنید

راهکارها

1. گوش دادن به آهنگ‌هایی که به آن علاقه دارید، آهنگ‌های مورد علاقه خود، همینطور آهنگ‌های مثبت و شاد را در یک پوشه ذخیره کنید و هرزمان انرژی کمی داشتید ازآن‌ها استفاده کنید.

2. قدم زدن درجایی که حس خوبی به شما می‌دهد، هرجایی می‌تواند باشد جایی که با خود خلوت کنید و آرامش برسید.

3. در گوشی برای خود پوشه انگیزه درست کنید. و عکس‌ها و فیلم‌هایی که به‌ شما حس خوب و مثبت می‌دهد را در آن نگه‌دارید. و هر زمان سطح انرژی‌تان پایین آمد یک نگاهی به آلبوم انگیزه خود بی اندازید.

4. به کسی کمک کنید که حس خوبی به شما می‌دهد. این کار می‌تواند از جنس کمک مالی به یک نیازمند باشد تا خنداندن یا آموزش دادن به فردی که دوستش داریم.

5. یادگیری چیزی که به آن علاقه دارید مثل گیتار، زبان، نقاشی، …

6. ادای یک فرد خوشحال را جلوی آینه دربیاورید. تا جایی که می‌توانید بخندید.

7. گاهی هم خرید کنید. چیزهایی که با خریدش حس خوبی به شما می‌دهد بی‌تأثیر نیست

8. با دوستان شادتان وقت بگذرانید.

9. چیزی که دوست دارید را بخورید.

10. گاهی به سینما بروید و یک فیلم خنده‌دار ببینید.

11. ورزش یا فعالیت بدنی داشته باشید.

12. دوش آب سرد بگیرید. من این به این قسمت خیلی علاقه دارم. تصور کنید یکی با چهره ناراحت به زیر دوش آب سرد برود، چه اتفاقی می‌افتد؟ پیشنهاد می‌دهم حتماً امتحانش کنید.

13. گاهی به خاطرات شادی که داشتید فکر کنید.

14. لطیفه و مطالب خنده‌دار بخوانید.

15. یک چیزی را تغییر دهید. می‌تواند در ظاهر خود باشد مثل مدل مو، تیپ یا همینطور می‌تواند در ظاهر محیط اطراف خود باشد، مثل چینش وسایل در اتاق یا محیط کارتان.

16. مرتب کردن. خود من هرزمان سطح انرژی‌ام پایین می‌آید می‌روم سراغ اتاق و وسایل خود و یک نظم اساسی به آن‌ها می‌دهم. و به‌شدت روحیه‌ام تغییر می‌کند. پیشنهاد می‌کنم از این مورد غافل نشوید.

همیشه شاد و موفق باشید

درباره‌ی محمدمهدی کهنمویی

محمدمهدی کهنمویی

همچنین ببینید

تمرکز

چگونه با قدرت تمرکز سریعتر به رویاهای خود برسیم؟

تمرکز (Focus) چیست که اکثر افراد موفق، موفقیت را جدا از آن نمی دانند. تصور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code